PL

Plan naprawczy dla e-Doręczeń

Minister Michał Gramatyka spotkał się 5 kwietnia z przedstawicielami organizacji zrzeszającymi jednostki samorządu terytorialnego. Na spotkaniu zaprezentowany został Plan naprawczy e-Doręczeń oraz działania wspomagające wdrożenie e-Doręczeń w podmiotach publicznych.

Główne założenia Planu naprawczego

Od 1 października 2024 r. podmioty publiczne i niepubliczne wskazane w ustawie o doręczeniach elektronicznych będą miały obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych. Termin ten określa komunikat Ministra Cyfryzacji z 21 grudnia 2023 r.

Konieczność wdrożenia e-Doręczeń wpływa na sposób funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Ministerstwo Cyfryzacji jest otwarte na dialog i chce wspólnie z podmiotami wypracować rozwiązania dotyczące usługi e-Doręczeń. W związku z tym przygotowało propozycję Planu naprawczego.

Zakłada on między innymi:

– okres przejściowy od 1 października 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. – w którym będą równoważne: doręczenia papierowe, przez ePUAP (w tym fikcja doręczenia) i na adres do e-Doręczeń,

– zmiany legislacyjne w ustawie o doręczeniach elektronicznych,

– wprowadzenie obowiązku korzystania z systemów klasy EZD od 1 stycznia 2028 r.

e-Doręczenia – działania na rzecz samorządów

Ministerstwo Cyfryzacji podjęło już działania, które ułatwią wdrożenie usługi e-Doręczeń, na przykład: 

– zaktualizowano Standard usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego,

– prowadzone są prace nad konwersją wiadomości ePUAP na format e-Doręczeń. Dzięki temu podmioty publiczne będą mogły łatwiej przejść z e-usług w ePUAP na e-Doręczenia,

– przygotowywane jest wsparcie we wdrażaniu systemów klasy EZD w związku z planowanym wprowadzeniem obowiązku ich posiadania przez podmioty publiczne.

Grupa robocza

Na spotkaniu z Ministerstwem Cyfryzacji przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego przekazali sugestie dotyczące usługi e-Doręczeń. Ministerstwo zapowiedziało powołanie grupy roboczej do spraw e-Doręczeń przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Z grupą roboczą będą konsultowane: nowe funkcjonalności, szczegółowe założenia Planu naprawczego.  Zapisy tak zwanej ustawy epizodycznej i nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz wytyczne do wdrożenia e-Doręczeń w podmiotach publicznych.

Uczestnicy spotkania z Ministerstwem Cyfryzacji

W spotkaniu wzięły udział organizacje zrzeszające jednostki samorządu terytorialnego: Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, Związek Samorządów Polskich, Związek Miast Polskich.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że planuje kolejne spotkania z przedstawicielami grup podmiotów objętych obowiązkiem wdrożenia e-Doręczeń.

Pomoc Zdalna

Aktualności

Adres

GUZIK
systemy informatyczne

ul. Spółdzielców 8
62-510 Konin

czynne:
pon - pt 8:00 - 16:00
sob 10:00 - 14:00

Kontakt

Telefon

Tel./Fax. +48 63 246 50 57
Mobile +48 602 751 447

E-Mail

biuro@guzik.konin.pl

Pieczęć CERTUM